12 10

Herkese merhaba, bol bol giydirmeli ve nefret kusmalı bir yazıya daha hoş geldiniz. Bu yazıda bir ilişkinin başlangıç döneminde yaşanan son derece aptalca olduğunu düşündüğüm rekabetten bahsedeceğim. Rekabet tam olarak doğru kelime olmadı ancak açıklamaya başladığım zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bir senelik üniversite hayatımda gördüğüm kadarıyla anlatacağım. Bu tarz mevzularda çok fazla bilgi sahibi değilim. Sadece gözlemlerimi aktaracağım.

(Bu yazıdaki tüm karakterler tamamen hayal ürünü olup gerçek kişilerle hiçbir alakası yoktur.)

Hayali bir karakter oluşturalım. Bu karakterimiz bir kızdan hoşlanıyor ve bir şekilde tanışıyorlar. Daha sonra gerek yüz yüze gerek sanal mecralardan konuşmaya başlıyorlar. Daha sonra çocuğun arkadaşları diyor ki konuşmaya bu kadar istekli olduğunu belli etme. Kendini biraz geri çek, sen uzak durursan o sana yazmaya başlar, peşinde koşmaya başlar diyorlar. Sebebi ne ki? Bir insan evladından hoşlandıysan neden onunla birkaç gün konuşup daha sonra geri çekilirsin? Neden onun senin peşinden koşmanı istersin? İnsan gibi anlaşıyorsunuz işte, her şey çok güzel, neden bunu bozasın? Eğer bir şekilde karşıdakinden hoşlandıysan onunla konuşmaya devam etmelisin. En azından normal bir insan ilişkisinde olması gereken şey bu. Ancak gel gör ki artık normal insan ilişkisi diye bir şey kalmamış. Herkes bir taktik bir strateji kovalama peşinde. Ben ona yazmazsam o bana yazar, Instagram hesabımı gizleyeyim de beni merak etsin, arada bir başka kızlarla beraber görüneyim kıskansın. Allah aşkına bunlar ne böyle ya? Alt tarafı birisinden hoşlandınız, hatta belki o da sizden hoşlanıyor. Neyin kafası bu? Bu kadar kasmaya gerek var mı gerçekten?

Herkes gereksiz bir ego tatmini ve üstünlük kurma peşinde. O kadar çirkin ifadeler kullanılıyor ki ilişkiler hakkında konuşurken, azıcık beynini kullanıp düşünen insanlar bunları duyduğu zaman utanır. Bu ifadelerden birine ufak bir örnek vereyim: “İpleri eline almak”. Allah aşkına birazcık düşünün, karşınızdaki bir köpek mi, size mi bağlı? Bu ne kadar çirkin bir ifade. Herkes bir kontrolün kendinde olması çabasında. İlişki dediğiniz iki kişilik bir şeydir, siz tek başınıza her şeyi yönetmeye, kontrol etmeye çalışırsanız ne olur birazcık düşünün. Gerçekten oldukça üzücü ve sinir bozucu bir durum bu. İşin kötü tarafı insanlar da buna son derece alışmış durumdalar. Hoşlandığım birisiyle konuştuğumda sürekli kibar olmaya, mümkün olduğunca kırmamaya ve güzel vakit geçirmeye çalışıyorum. Sonra gidip başkalarıyla takılıyor, zaten bu arkadaş cepte, biz biraz da başkalarına bakalım, azıcık keyfini sürelim, bu bizi hazırda bekliyor diyorlar. Bu ne kadar iğrenç, çirkin ve insanlık dışı bir düşünce. İnsanın aklı almıyor.

Ben ilk başlarda bunların sadece benim bulunduğum ortamlarda olduğunu düşünmüştüm ancak sonrasında başka ortamlardan arkadaşlarımla konuştuğumda onların da benzeri şeyler yaptığını ve onlara yapıldığını duydum. Sonrasında bu meseleye birkaç kez de Instagram, Twitter gibi sosyal mecralarda denk geldim ve bunu artık neredeyse herkesin yaptığı/yapmaya çalıştığı kanısına vardım.

Alt tarafı birisini seveceksiniz, bu kadar basit bir olay. Gerçekten bunu bu kadar komplike bir hale getirmeye gerek var mı? Kendinizi bulunmaz Hint kumaşı mı zannediyorsunuz da karşıdakinin size ulaşması için bu kadar çaba sarf etmesini istiyorsunuz? Emin olun siz insanlarla duygularınız hakkında açık açık konuşmadıkça sizinle uğraşmak istemeyecekler. Başlarda belki hoşlarına gidecek bu içinde bulundukları *heyecanlı* durum ancak bir süre sonra tüküreyim senin yapacağın işe deyip bırakıp gidecekler. Siz de ortada kalacaksınız.

İnsan ilişkileri temelinde son derece basittir aslında. İnsanlar zamanla bunu oldukça komplike ve saçma hale getirmeye başladı. Lütfen siz de daha da saçma hale getirmeyin. İnsanlara karşı açık ve net olun.

Bu yazı bir şeyleri değiştirir mi hiçbir fikrim yok. Tek istediğim bu yazıyı bir şekilde okuyan insanların oturup birazcık düşünmeleri.

Daha açık sözlü, duygularını daha çok belli eden insanlar olmanız dileğiyle…

Add your comment