21 10

Merhabalar 👋🏻

Yakın zamanda Cordova ile bir mobil uygulama geliştirdim ancak IOS kısmında çeşitli ilginç sorunlarla karşılaştım (Androidde ve tarayıcıda olmayan sorunlar). Bu sorunları çözmek için bir şekilde uygulamayı debug etmem gerekiyordu. Giden gelen veriyi görmem lazımdı ancak nasıl yapacağımı bilmiyordum. Android uygulamaları için Google Chrome’un Remoot Devices özelliği gayet yeterliydi, IOS için de böyle bir çözüm olmalı diye düşünürken araştırmalarım sonucu çok güzel bir özellik buldum.

Simülatörümüzde uygulamamızı çalıştırdıktan sonra ana ekran tuşuna basıyoruz ve Ayarlar uygulamasını çalıştırıyoruz.

Ayarlar sekmesinde Safari uygulamasına tıklıyoruz ve Safari uygulamasının ayarlarını açıyoruz. En aşağı kaydırdıktan sonra “Advanced”/”Gelişmiş” sekmesini göreceksiniz. Ona tıklayın.

Burada Web Inspector (Muhtemelen Türkçesi “Web İnceleyici” ya da ona benzer bir şey) ve Javascript adında iki tane kutucuk göreceksiniz. Bunların ikisinin de açık olması gerekiyor (Bazı cihazlarda Web Inspector seçeneği çıkmıyor, bulamazsanız boşuna aramayın).

Bu ikisini açtıktan sonra bilgisayarımızdan Safari’yi açıyoruz ve Command + , (İngilizce klavye için) kısayoluyla veya sol üstteki Apple ikonunun yanında görünen Safari menüsüne tıklayıp Preferences/Seçenekler sayfasını açmamız gerekiyor. Burada Advanced/Gelişmiş sekmesinde en aşağıda Geliştirici Menüsünü Üst Çubukta Göster ya da benzeri bir anlama gelen bir seçenek olmalı. Onu işaretlemeniz gerekiyor.

Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra uygulamanızı tekrar çalıştırın. Bilgayarınızdan Safari’yi açın ve yukarıdaki Develop/Geliştirici sekmesine tıklayın. Bağlı cihazlarınız orada listelenecektir. Bu aşamadan sonra açılan menüden cihazımızı ve uygulamamızı bulup açmamız gerekiyor. Şöyle bir menüyle karşılaşacaksınız.

Uygulamanızın adına tıkladıktan sonra açılan pencerede Konsol, Ağ, Elementler, Depolama vb. bütün inceleme/inspect araçlarını göreceksiniz. Bilumum debug çalışmalarınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Başka yazılarda görüşmek üzere.

Add your comment