İnme Teklif Etmek

Olay bu tweet ile başladı. Bunun üzerine arkadaşım “Bu inme teklifi neymiş, bir açıkla.” dedi ve ben de bunun üzerine bir yazı yazmaya karar verdim.

Olayı birçok farklı yönden ele alabiliriz aslında. Bunu ele almadan önce “çıkma” teklifine ve anlamına bakalım. Çıkma teklifi dediğimiz zaman her ne kadar bizim aklımıza direkt sevgili olmak gelse de durum aslında böyle değildir. Çıkma teklifi dediğiniz şey hoş bulduğunuz bir karşı cinsi yemeğe, sinemaya veya kitap fuarı gibi bir sosyal aktiviteye davet edip ona, kendinizi beğendirtme çabalarınızdır. Genelde günün sonunda bu arkadaş da sizden hoşlanır. Bir ilişkinin başlangıcı olur bu çoğu zaman.

Şimdi inme teklifini ele alalım. Aslında ben bu inme teklifinin altında daha derin anlamlar arıyorum. Derinlere “inmek” gibi. Bir insanı hayatınızın iyice içine sokmak, hayatınızın derinliklerine çekmek gibi bir anlam veriyorum. Bana göre inme teklifi, çıkma teklifinden kat ve kat daha özel ve anlamlı bir teklif.

Haydi inme teklifine başka bir açıdan bakalım. İnsan her zaman aşağı doğru iner. En azından ben bugüne kadar hiç yukarı inenini görmedim. Şimdi biraz daha düşünelim, bizim altımızda ne var ? Toprak var. Birisine inme teklif etmek “Benimle mezara kadar gelir misin ?” anlamına da gelebilir. Bir insanı mezara davet etmek, “Benimle bir ömür geçirir misin ?” diye sormaktır. Bu yüzden çıkma teklifinden çok daha anlamlı bir tekliftir. “Sen benimle bir gün geçir, hoşuna giderse devam ederiz.” demek yerine “Bütün bir ömrümü seninle geçirmek istiyorum, 3 saniyen var hemen cevap ver.” demektir.

Kısaca söylemek istediğim şey şu ki, bu yazıyı aşk acısı çeken bir arkadaşımı neşelendirmek için yazdım. Ne diyo bu mal deyip sövmeyin. Ha bu arada son olarak söylemek istediğim bir şey var. Sizi bilemeyeceğim ama sanırım ben kimseye çıkma teklifi etmeyeceğim. “O” kişiyi bulduğum zaman ona inme teklif edeceğim. Cevabını da burada yeni bir blog olarak paylaşacağım. Hepinize iyi günler dilerim.

Bu Da Böyle Bir Anımdır Mustafa Zahid Efe Yorum yapılmamış