Özellikle yakınımdaki insanların merak ettiği bir konu hakkında bir açıklama yapmak istiyorum. Geçen hafta pazar günü (yanlış hatırlamıyorsam eğer) Twitter hariç bütün sosyal medya hesaplarımı sildim. Neden böyle bir karar aldığımı merak edenler için olayı en başından anlatayım. Tüm hesaplarımı kapatmadan önceki hafta bütün sosyal medya hesaplarımı dondurmuştum. Asıl amacım ders çalışmak ve derse odaklanmaktı ama daha sonra olaylar ters tepti ve şunu farkettim. Sosyal medya hesaplarım olmayınca gün içinde çok fazla vaktim boşa çıkıyor. Ben de bu boş vakitleri kendim için faydalı şeylere harcamaya başladım. Yeni bir dil öğrenmeye başladım (bu sefer programlama dili değil 😀 ), her gün yabancı eğitim videoları izleyerek hem ingilizcemi hem de yazılım geliştirme konusundaki yeteneklerimi geliştirmeye başladım. Yeni bir eğitim setinin planını hazırladım ve videolarını çekmeye başladım. Sanırım 90-100 tane video olacak. Ajansta işler yoğunlaştı, ofise gidip orada kaldım birkaç gün. Pomodoro tekniği ile ciddi anlamda verimli çalışmaya başladım. 1 ayda yarısından daha azını tamamladığım projenin şimdi tamamını 15 gün içerisinde tamamlamaya çalışacağım. Bu konuda iyi bir ilerleme de gösteriyorum. Neyse konuyu saptırmayalım.

Bunlar dışında da yaptığım yeni bir şey yok. Şimdi asıl sebeplere gelelim.

Neden ?

Derslerimi insanlarla paylaştığım, arkadaşlarımla iletişimimi sürdürdüğüm, yeniliklerden haberdar olduğum sosyal medya hesaplarımın neden hepsini birden kapattım ve faydaları neler oldu ? Madde madde inceleyelim.

1 – Zaman Kaybı

Sosyal medya gerçekten son derece fazla zamanımı alıyordu. Ayrıca gece yatmadan önce bir kez tüm sosyal mecraları kontrol etmek gibi bir alışkanlığım da vardı ve geceleri en az yarım saat uykumu çalıyordu. Şimdi bu uykumu geri kazandım.

2 – Daha Az Stres

Sosyal medyada gördüğüm yalan haberlerden bıkmıştım. Saçma sapan siyasi tartışmalar ve siyasetçilerin halkın iyiliği için yapması gereken şeyleri tartışması gerekirken birbirlerini yemelerini görmek gerçekten çok sinirlerimi bozmuştu. Ayrıca bu yalan haberler stres ve sinir seviyemi de bir hayli artırmıştı.

3 – Çalışmak İçin Daha Fazla Zaman

Şu an ajansımız tam olarak büyüme evresinde. Bu zamanlarda sıkı çalışmazsam istediğimiz konuma ulaşamayacağımızın farkındayım. Bu yüzden daha çok çalışmak için zaman ayarlamam gerekiyordu ve sosyal medyada harcayacağım zamanı çalışmaya harcamaya karar verdim.

4 – Verimli Çalışmak

Çalışırken ara ara Facebook’a bakmak, İnstagram’a girip yazılımcı esprilerine bakmak, Snapchat’a girip yine ofisteyiz tarzı snaplar atmak zamanımı çaldığı kadar verimliliğimi de düşürüyordu. Çalışırken sürekli araya bir şeyler girmesi o an yaptığım işi unutmama ve her şeye en başından başlamama sebep oluyordu. Ayrıca “acaba bana mesaj atan oldu mu ?” veya “İnstagram’a yeni attığım fotoğrafı kimler beğendi ki ?” gibi sorular aklımı sürekli meşgul etmeyecekti. Ben farkında olmasam bile bilinçaltımda bu tarz sorular döndüğüne ve verimliliğime kötü etki yaptığına eminim.

5 – Gereksizleri Uzaklaştırmak

Bu madde biraz acımasızca gelebilir ama kimse kusura bakmasın. Facebook’ta bir sürü arkadaşım vardı ve bunların büyük kısmıyla konuşmuyordum bile. Normalde halimi hatrımı hiç sormayan sadece işi düştüğünde bana yazan insanlardan bıkmıştım. Bu sayede onları da kendimden uzaklaştırmış oldum. Sevdiğim ve iletişimimi sürdürmek istediğim ve zaten sürekli iletişim halinde olduğum insanlarla farklı alternatifler üzerinden iletişimimi sürdürmeye devam ediyorum zaten. Diğerleri de böylece uçup gitmiş oldu. Tabii ki görüşmek istediğim ama o an aklıma gelmeyen birileri olmuştur, onlara da hatırladıkça ulaşmaya çalışıyorum. Ağımı küçülttüm ama böylesi çok daha huzurlu ve mutlu.

6 – Kişisel Bilgileri Korumak

Her ne kadar hala tam olarak kişisel bilgilerimi koruyor olmasam ve şimdiye kadar zaten birçok bilgimi birilerine bilerek veya bilmeyerek vermiş olsam bile bundan sonra bu konuya da daha fazla dikkat etmeye çalışacağım.

7 – Kendine Zaman Ayırmak

İş yüzünden vücuduma bakmam gerektiği kadar iyi bakamıyordum. Artık işlerimi daha erken saatlerde bitirdiğim için daha fazla uyuyorum ve gün içerisinde egzersizler yapıyorum. Kendimi daha sağlıklı hissediyorum.

8 – Telefonumun Şarjı Daha Çok Dayanıyor

Sosyal medya uygulamalarını telefondan sildiğim için telefonuma çok fazla bakmıyorum. Bu da şarjımın daha fazla dayanmasını sağlıyor.

Sadece Twitter

Neden Peki ? Çünkü orada sadece bilgi var. Gereksiz hiçbir şey yok. Sadece takip etmek istediğim kişileri takip ediyorum. Bir kez bile muhabbet etmediğim halde ayıp olmasın diye arkadaş olarak eklemek zorunda olduğum kişiler yok orda mesela. Sadece benim istediğim şeyleri görüyorum, beni strese sokacak şeyleri görmüyorum. Twitter’a girdiğimde sadece teknoloji ve yazılım görüyorum. Her girdiğimde en az 1 tane yeni şey öğreniyorum. Saf bilgi akışının olduğu bir yerde olmamam için hiçbir sebep yok.

Aklıma gelenler bu kadar. Gördüğünüz gibi sağlıktan telefon şarjınıza kadar her şeyiniz sosyal medya ile alakalı. Çok veya az ama alakalı. Eğer gerçekten geçerli sebepleriniz yoksa sizlere de kesinlikle sosyal medya hesaplarınızı silmenizi tavsiye ediyorum.

Herkese hayırlı geceler.

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

1 Comment

Write A Comment