Bazen canımız hiç çalışmak istemeyebilir, bu sadece iş değil okul dersleri ya da başka herhangi bir şey üzerine de olabilir. O an günümüzde değilizdir, iyi hissetmiyoruzdur veya hastayızdır. Ya da benim gibi mevsim geçişlerinden çok kötü etkilenen birisinizdir. Çalışmak veya çalışmaya çalışmak gerçekten tam bir işkencedir. Peki böyle bir durumda ne yapmamız lazım ? Nasıl kurtulabiliriz bu durumdan ?

Cevap aslında çok basit, arabayı vurdurarak. Evet aynen öyle, yokuş aşağı salacaksınız arabayı ve en uygun zamanda ayağınızı debriyajdan çekeceksiniz.

Benim gibi araç kullanmayanlar için tercümesini yapayım. Ufak bir ilk adım lazım. Birinin zoruyla ya da kendimize koyduğumuz ufak bir ödül yardımıyla veya zor da olsa ufak bir hareketle çalışmaya başlamamız gerekiyor. Sadece bu kadarla kalmıyor ama maalesef, bu hareketi kısa bir süre daha yani belirli bir hız kazanana kadar sürdürmelisiniz. Bunun için Pomodoro tekniğini kullanabilirsiniz. 25 dakika boyunca 100% odaklanmaya çalışıp 5 dakika ara verin. Bu 5 dakika için de kendinize bir ödül verin. Mesela ben çikolatalı süt içmeyi çok severim 😀 25 dakika tam odaklı çalışırsam eğer önceden depolamış olduğum sütlerden bir tanesini alıp içiyorum. Siz de bu şekilde kendinize ufak bir hedef belirleyin. 5 dakikalık molanızdan sonra tekrar saatinizi kurun ve bir 25 dakika daha tam odaklı çalışın. Genel olarak bu çalışmama isteği ve odaklanamama durumu ikinci periyodda ortadan kalkmaya başlar. Kısa molanızdan sonra başlayacağınız 3. periyodunuzda artık bu çalışmama isteğini tamamen üstünüzden atmış oluyorsunuz.

Pomodoro olayını biraz daha heyecanlı ve eğlenceli olarak deneyimlemek isterseniz bunun için hazırlanmış özel programlara da göz atabilirsiniz. Ben şu an Mac OS üzerinde Be Focused adında ufak bir program kullanıyorum. Android telefonda da Brain Focus adında bir program kullanıyorum. Sizler de isterseniz kendi sistemleriniz için bu tarz programlar bulup kullanabilirsiniz.

Not: Bu yazıyı sizlerden çok kendim için yazıyorum. Daha sonraları okuyup ne yapmam gerektiğini hatırlamak için.
Not 2: Sadece belirtmek istedim.

Herkese odaklı çalışmalar dilerim.

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

Write A Comment