Merhabalar,

Bu yazımda sizlere yeni bir web tarayıcısını haber vermek istiyorum. Tarayıcımızın ismi Blisk. Logosuna bakınca Bitnami tarafından geliştirildiğini düşündüm ama emin değilim bu konuda, henüz detaylıca araştırmadım. Sitesinin adresi de blisk.io, dikkat edin başında www yok. Evet en temel bilgileri verdiğimize göre şimdi detaylara geçelim. İşte birkaç harika özelliği:

Mobil Önizleme

Aslında bu birçok tarayıcıda olan bir özellik, Blisk’teki tek farkı masaüstü görünümüyle aynı anda mobil görünümünü de görebiliyor olmanız. Ayrıca bunun dışında piyasada bulunan birçok meşhur telefon üzerinde de sitenizin nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Ufak bir ekran görüntüsü paylaşayım.

screen-shot-2016-11-14-at-19-34-12

Bu resimde Turkuaz CSS’in internet sitesinin iPhone 4 üzerindeki önizlemesini görüyorsunuz. Ayrıca bu önizlemeleri yatay ve dikey olarak da ayrı ayrı görebiliyorsunuz.

Element Inspector / Öğe Denetleyici

Diğer tarayıcılarda nesnelerin üzerine gelip sağ tıklayıp öğeyi incele diyoruz. Chrome’da bu bir tık daha kolaylaştırılmış durumda. Chrome Developer Tools kısmında inspector adında bir buton var ona tıkladığınız zaman üzerine geldiğiniz nesneyi direkt olarak seçebiliyorsunuz. Blisk de bu özelliği iki tık öteye götürmüş. Ekranın sağ üst tarafındaki inspector butonuna bastığınız zaman üzerine geldiğimiz her nesnenin özelliklerini direkt olarak görebiliyoruz. Benim bol bol kullandığım bir özellik bu, büyük ihtimalle sizler de çok kullanacaksınız. Yine ufak bir ekran görüntüsü.

screen-shot-2016-11-14-at-18-58-33

Hata Yakalayıcı

Web sayfalarındaki JS hatalarını raporlayan güzel bir aracı bulunuyor Blisk’in. Bilumum hata kodlarını ve JS kodlarınızdaki ufak tefek hataları gösteriyor bu araç. Örnek olarak gmail.co adresine girmeye çalıştığımızda 404 hatası alıyoruz. Blisk bunu hemen yakalıyor ve bize bildiriyor.

screen-shot-2016-11-14-at-19-04-22

Ekran Görüntüsü Ve Videosu Kaydetmek

Blisk ile ekranınızın, internet sitenizin, internet sitesinin mobil önizlemesinin ve daha bilumum şeyin ekran görüntüsünü alabiliyorsunuz ve bunun yanı sıra bunların ekran videolarını da kaydedebiliyorsunuz. Ama bildiğim kadarıyla bu özellikleri kullanmak için Blisk’in internet sitesi üzerinden bir hesap oluşturmanız gerekiyor çünkü aldığı bu verileri bulutta saklıyor Blisk.

Otomatik Yenileme

Son özelliğimiz de otomatik yenileme. Otomatik yenilemeyi açtıktan sonra hangi dosyaların izleneceğini seçiyorsunuz ve Blisk sizin için o dosyaları izleyip değişiklikler olduğu anda tarayıcıya aktarıyor. Ben denediğimde yaklaşık olarak bir 30 saniye falan çalıştı daha sonra çalışmamaya başladı. Bilgisayarımdan mı yoksa Blisk’ten mı kaynaklı bilemeyeceğim. Bunu da belirtmekte fayda var.

Benim sözüm buraya kadar, tarayıcıyı inceleyip kullanmanızı tavsiye ederim. Gerçekten özellikle front-end developer arkadaşların son derece işine yarayacağını düşünüyorum.

Herkese iyi çalışmalar…

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

4 Comments

  1. Kazım Ölmez Reply

    Developerlar için yazılmış ama linux desteği yok! Vay be 😀

  2. 12 saat free session diyor aylık 9 dolar öde diyor, tamda site bitti deneyim dedim para istemeye başladı.

Write A Comment