PHP İle karekod oluşturmak için github üzerinde bulunan bir sınıfı kullanacağız. Sınıfımızın adresi: https://www.github.com/endroid/qrcode

Sınıfı bilgisayarımıza indirdikten sonra içerisindeki src klasörünü alıp projemizin dizinine atıyoruz. Daha sonra QRCode.php dosyasını projemize dahil ediyoruz ve şimdi sınıfımızı kullanmaya başlayabiliriz.

Sınıfla ilgili bilmeniz gereken temel 3 metod var. Hemen bunlardan bahsedip örnek kodları vereceğim. Gerisi size kalmış.

setText

QR koda vermek istediğimiz değeri bu metoda parametre olarak veriyoruz. Link ya da yazı herhangi bir şey verebiliriz bu metoda parametre olarak. Ancak vereceğiniz parametrelerin QR kodun yapısı gereği belirli karakter sınırlandırmaları olduğunu unutmayın. İsterseniz QR kodun veri kapasitesini Wikipedia üzerinden öğrenebilirsiniz: https://tr.wikipedia.org/wiki/QR_kodu#Veri_Kapasitesi

setSize

Bu metod da QR kodumuzun ölçülerini belirlemeye yarıyor. Örnek olarak bu metoda parametre olarak 200 verirseniz size 200px genişlik ve yüksekliğe sahip bir QR kod döndürüyor.

render

Render metodumuz da oluşturmak istediğimiz karekodu oluşturup bize çıktısını veriyor. Unutmamanız gereken bir nokta var ama. Render metodunun vermiş olduğu bu çıktıyı alıp direkt olarak ekrana yazdıramıyorsunuz. Bunun için öncelikle Conteny-type headerı göndermiş olmanız gerekiyor. Dosyanızın türünü image/png olarak belirtmelisiniz. header(‘Content-type:image/png’) satırını render metodunun çıktısını ekrana yazdırmadan önce herhangi bir yerde yazmış olursanız karekodunuz düzgün bir şekilde oluşmuş olacaktır.

Bu kadar bilgi yeter şimdi hemen bir örnek verelim.

[code lang=”php”]
<?php

require "src/QRCode.php";

header("Content-type:image/png"); // Tarayicimiza dosyamizin bir resim dosyasi gibi islenmesi gerektigini soyledik.

$qr = new \Endroid\QrCode\QrCode(); // Sinifimizin bir ornegini olusturduk.
$qr->setText(‘http://www.zahidefe.net’); // QR Koda cevrilecek veriyi yazdik.
$qr->setSize(200); // QR kodumuzun genisligini belirledik.

echo $qr->render();

[/code]

Kodlarımız en basit haliyle bu şekilde. Videoda biraz daha farklı bir örnek yaptım. İsterseniz onu da inceleyebilirsiniz. Kodları ezbere yazdım deneme fırsatım olmadı. Eğer bir hata çıkarsa bunu yorum olarak belirtirseniz sevinirim. Herkese iyi çalışmalar.

Kaynak Kodları İndirmek İçin Tıklayın

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

Write A Comment