Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi Mac OS Sierra ile birlikte Siri Mac OS için de yayınlanmış oldu. Bu yazımda Siri’yi nasıl ‘Hey Siri!’ diyerek çalıştırabileceğinizi anlatacağım. Bunun için Mac OS’ta bulunan Dikte uygulamasını kullanacağız. Ama bundan önce Siri’yi çalıştıran kısayolu değiştirmemiz gerekiyor. Varsayılan olarak Command ile Space tuşlarına basılı tutarak Siri’yi çalıştırıyoruz. Bu aslında çok kullanışlı ama Hey Siri diyerek aktif etmek için basılı tutma yerine basma işlemi yapmamız lazım. Bunun için ‘Sistem Tercihleri’ni açıyoruz ve buradan ‘Siri’ sekmesine tıklıyoruz.

Screen Shot 2016-09-17 at 18.34.42.png

Daha sonra da ‘Klavye Kısayolu’ kutucuğuna tıklayıp burdan da ‘Özelleştir’ seçeneğini seçiyoruz.

Screen Shot 2016-09-17 at 18.37.48.png

Daha sonra sizden istediğiniz tuşlara basmanızı isteyecek. Benim tercihim alt (option) + Space ama siz istediğiniz kombinasyonu kullanabilirsiniz. Sadece bu kısayolun başka bir program tarafından kullanılmadığından emin olun. Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar ‘Sistem Tercihleri’ne gelelim ve bu sefer ‘Erişilebilirlik’ sayfasını açın.

Screen Shot 2016-09-17 at 18.49.07.png

Bu kısımda sağ aşağı taraftaki mavi arkaplanlı çöpümsü adam ikonuna tıklıyoruz ve açılan kısımda sol menüden ‘Dikte’ seçeneğini seçiyoruz.

Screen Shot 2016-09-17 at 18.59.46.png

Burada en üstte gördüğünüz ‘Enable the dictation keyword phrase’ seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Benim bilgisayarım İngilizce olduğu için Türkçe bir sistemde tam olarak karşılığının ne olduğunu bilmiyorum. Bu seçeneği seçiyoruz ve aşağıdaki yazı alanına Computer ya da Bilgisayar yerine ‘Hey’ yazıyoruz. Bunu yaptığımız zaman artık bilgisayarımız ‘Hey’ dediğimiz zaman bizden ikinci bir sesli komut bekleyecek ve eğer bu komut tanımlanmışsa belirttiğimiz işlemleri yapacak. Yazı alanına Hey yazdıktan sonra yukardaki ‘Dikte Ayarları’ butonuna tıklıyoruz.

Screen Shot 2016-09-17 at 19.22.47.png

Daha sonra burada sol aşağıda bulunan ‘Gelişmiş seçenekleri ektif et’ seçeneğine tıklıyoruz ve bunu yaptığımız zaman hemen bu tıkladığımız yerin üzerine + ve – şeklinde iki adet buton geliyor. Buradan + butonuna bastığınız zaman resimde gördüğünüz gibi bir alanla karşılaşacaksınız sağ tarafta.

Screen Shot 2016-09-17 at 19.29.33.png

Burada En üstteki kısma sesli komutumuzu yazacağız, yani ‘Siri’. Şimdi artık yapmış olduğumuz şey şu oldu. Hey dediğimiz zaman çalıştırılabilecek komutlar arasına kendi komutumuzu ekledik. Bu kısma ‘Siri’ yazdıktan sonra ikinci kısmı da ‘Any Application’ yani ‘Herhangi Bir Uygulama’ seçeneğini seçiyoruz. Yani herhangi bir uygulama açıkken ‘Hey Siri’ dersek eğer komutumuz çalışacak. En alttaki seçeneğe tıklıyoruz ve burdan ‘Klavye Kısayoluna Bas’ seçeneğini tıklıyoruz ve daha sonra da Siri için ilk başta belirlemiş olduğumuz klavye kısayoluna basıyoruz. Yani Alt + Space tuşuna.Screen Shot 2016-09-17 at 19.51.21.png

Bu işlemi yaptıktan sonra Done/Tamam diyoruz ve işlemimizi tamamlamış oluyoruz.

Not: Mikrofonunuzu kullanan başka uygulamalar varken Siri’yi sesli komut ile çalıştıramazsınız. Bu konuda dikkatli olun, sonra vay efendim söylediğiniz gibi yaptım da çalışmadı falan demeyin. Ayrıca Mac OS Sierra hala Beta’da olduğu için çeşitli sorunlar yaşayabileceğinizi de unutmayın.

Bu günlük bu kadar, başka yazılarda görüşmek üzere.

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

Write A Comment