Uzun zaman sonra ilk kez ders içeriği dışında bir blog yazısı paylaşacağım. Benden bile genç bir developer arkadaşın sorusu üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bana “Abi ben bir projeye başlamak istiyorum ama düzenli bir şekilde projeyi sürdürüp nasıl başarılı bir şekilde sonlandırabilirim ?” sorusu ile aynı anlama gelen bir soru sordu. Soruyu tam hatırlamadığım için bu şekilde yazdım. Neyse konumuza dönelim. Ben de bunun üzerine geçmişteki kötü tecrübelerime dayanarak freelance işlerinizi ya da kendi projelerinizi nasıl istikrarlı bir şekilde devam ettirip en uygun şekilde bitirebileceğiniz hakkında birkaç tavsiye vermek istedim. Deneyimli abilerime bu tarz şeyler söylemek bana düşmez, bu yazı aslında biraz daha küçük arkadaşlar için. Yanlışlarım veya eksiklerim varsa da bunu düzeltmenizi rica ediyorum.

Herkesin çalışma şekli farklıdır, ben bunu biraz daha kendime göre yazacağım ama yazdıklarımın büyük bölümü tüm insanlar üzerinde etkili. Başlayabiliriz.

Kafanınızı Bilgisayardan Kaldırın

Bilgisayar başında ne kadar uzun süre aralıksız durursanız o kadar körleşiyorsunuz. En ufak bir hata aldığınızda bile bazen bu sorunu çözemiyorsunuz. Bunun sebebi bilgisayardan hiç kalkmayışınız. 6 yıldır yazılım geliştirme üzerine çalışıyorum ve bu süre zarfında öğrendiğim en işe yarar bilgilerden birisi de bu oldu. Herhangi bir sorunla karşılaşıp 5 dakika içerisinde çözemediysem eğer ara verme zamanı geldiğini anlıyorum ve o an üzerinde çalıştığım şey her ne ise onu hemen bırakıp birazcık mola veriyorum. Bu mola herhangi bir mola olabilir. Namaz molası, hava alma molası, yemek molası veya sıcak bir duş olabilir. O an canınız ne istiyorsa onun için mola verebilirsiniz.

Benim favorim dışarı çıkıp gezmek. Temiz hava almak her zaman zihninizi açık tutmaya yarar. Saat gece 12 de olsa sabah 6 da olsa mutlaka dışarı çıkar biraz dolaşırım. Zihnimi boşalttıktan sonra da sorun üzerine biraz da açık havada düşünürüm ve mutlaka bu sorunu çözerim. Eğer dışardayken sorunun çözümünü bulup eve gelene kadar unutacağınızı düşünüyorsanız da yanınıza ufak bir not defteri ve bir de kalem alın. Benim de bol bol yaptığım bir şeydir. Aklınıza gelen fikirleri hemen defterinize not alın ve kafanız rahat bir şekilde güzelce temiz hava alın.

Bu arada bilgisayar başından biraz kalkın demek gidip saatlerce mola verin demek değil. En fazla 15 dakikalık molalar verin. Faydasını gerçekten göreceksiniz.

Listele, Parçala ve Yap

Yapacağınız işlerin bir listesini çıkartın. Daha sonra bu işleri günlere ve saatlere bölün ve hepsini zamanında yapmaya çalışın. Yapacağınız işleri küçük görevlere bölmeniz ve her bir görevi tamamladığınızda 5 dakikalık kısa molalar vermek gerçekten çok işinize yarayacaktır. Ayrıca bir yapılacaklar listesi oluşturup oraya her görevinizi madde madde eklemeniz de iyi olabilir. Her seferinde ordan bir maddenin eksilmesi ilerleme kaydettiğiniz hissini size aşılar ve motivasyonunuzu artırır.

Motive Edici Materyaller Alın

Motivasyonunuzu yüksek tutmak başarınızı ve çalışma isteğinizi de artırır. Kendi üzerimden gidecek olursak ben kırtasiye ürünleriyle ciddi anlamda motive olan birisiyim. Yeni bir kalem kutusu, yeni bir kalem, silgi, yazı tahtası gibi şeyler motivasyonumu tavan yaptırır. Bu motive edici şeyler sizin için ufak masa oyuncakları, değişik kupalar vs. olabilir. Kendinizi motive eden şeyi bulun ve belirli aralıklarla kendinize bunlardan alın. Örnek olarak başarılı tamamladığınız her projenin arkasından kendinize bir tane alacağınıza söz verin. Ona ulaşma isteği de projenizi başarılı bir şekilde tamamlama konusunda yardımcı olur.

Bol Bol Taslak Hazırlayın

Taslak hazırlamak son derece önemlidir. Projenize başladıktan sonra değiştirmek her zaman çok zahmetli bir iş olacaktır. Bir web projesi üzerine konuşacak olursak ilk yapmanız gereken şey hazırlayacağınız yazılımın temellerini bir kağıda veya herhangi bir yere yazmaktır. Temel özellikleri bir yerlere not aldıktan sonra yapılacak şeyler iyice kolaylaşır zaten. Önünüzdeki en zorlu engel veritabanının tasarımıdır. Her ne kadar şu an elimde olmasa da beyaz tahta veritabanı tasarımında en hoşuma giden seçenektir. Veritabanınızı yavaş yavaş herhangi bir yerde tasarlamaya başlayın. Daha sonra veritabanınızı birkaç kez gözden geçirin ve verimli olup olmadığını kontrol edin. İyileştirmeler yapabiliyorsanız yapın ve tekrar üzerinden geçin. Birkaç kez kontrol ettikten sonra en iyi veritabanı tasarımına ulaşmış olacaksınız. Artık veritabanı tasarımı da hazır olduğuna göre tek yapmanız gereken şey veri eklemek, çıkarmak ve işlemek. İşte bu kadar basit.

Pomodoro Tekniğini Kullanın

Aslında bu madde ilk maddemiz olan birazcık mola vermeyle neredeyse aynı. Sadece burada mola zamanlarımız düzenli. Pomodoro tekniğini bilmiyorsanız pomodorotechnique.com adresinde hakkında bilgi alabilirsiniz. kısaca özetlemek gerekirse de Pomodoro Tekniği size 25 dakika çalışıp 5 dakika ara vermenizi söylüyor. Yalnız şöyle bir durum var, çalıştığınız 25 dakika içerisinde kesinlikle çalışacaksınız, çalışma dışında en ufak bir şeyle bile meşgul olmayacaksınız. Bu son derece önemli. Bu şekilde çalıştığınızda çalışma veriminiz oldukça artıyor.

Yaptığınız İşi Ciddiye Alın

Bu da en önemli noktalardan birisidir. Ciddiye almadığınız bir işte başarılı olamazsınız. Kendinize belirli saatler belirleyin ve üzerinde çalıştığınız şey her ne ise ona işinizmiş gibi davranın. Nasıl siz işteyken bir arkadaşınız sizi dışarı çağırdığında “Olum işteyim, nasıl geliyim oraya ?” diyorsanız bu durumda da aynı şeyi yapın. Arkadaşınız, akrabanız ya da bir başkası olsun, sizin o an iş yaptığınıza gerçekten inansın. İşinizi ciddiye alarak çalışın. Kendinizi nasıl işte gibi hissediyorsanız öyle takılın. Örnek olarak ben genelde ofise giderken kot pantolon veya siyah pantolon ve onun üzerine de genelde tek renk bir tişört giyerim. Siz de kendinizi nasıl işte hissedecekseniz o şekilde giyinebilirsiniz.

Eğer dikkat dağınıklığı gibi bir probleminiz varsa yukardaki maddeleri uygulamanız son derece zor olabilir, bu durumda bir psikoloğa danışmanız sizin için iyi bir çözüm olabilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, daha fazlası aklıma gelirse yazıyı güncelleyebilirim. Başka yazılarda görüşmek üzere, herkese iyi günler.

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

1 Comment

  1. Harika tavsiyeler bunlar… İster deneyimli olsun ister tecrübesiz, her geliştirici ve tasarımcı için dikkat etmesi gereken altın kurallar olmuş…

Write A Comment