Bir blogger olarak doğum günümde bir yaş değerlendirmesi yazmasam olmazdı. Hadi başlayalım.

Genel olarak her insan büyümek ister, özellikle de 18’ine girmeyi çok ister. Her ne kadar bu güzel bir durum olsa da benim çok da istediğim bir şey değildi. Birkaç yıl daha 17 olsaydım son derece güzel olurdu. Neden mi bu kadar uzun olmasını istiyorum ? Çünkü dönüp baktığımda yeteri kadar başarı göremiyorum.

Her ne kadar kendi çapımda iyi işler yapsam da hala sesimi duyurabilmiş değilim. Bu olaya ufak bir örnek vereyim. Bir arkadaşım var (Her ne kadar çok muhabbet etmişliğimiz olmasa bile arkadaş demek istiyorum kendisine), bizim sektöre yakınsanız biraz mutlaka ismini duymuşsunuzdur: “Kadircan Kırkoyun“.

Kendisi ekibiyle beraber güzel bir fikir buldu ve bir mobil uygulama yaparak Türkiye’ye sesini duyurdu. Kendisini buradan da tekrar tebrik etmek istiyorum. Şimdi benim meseleme dönelim. Benim de amacım bu tarz bir proje yapıp adımı duyurmaktı ama başarılı olamadım. 17’yi özleyecek olmamın en temel sebebi bu, istediğim büyük başarıyı yakalayamamış olmak.

Neyse bu konuya çok dalmadan devam edelim. Neler yaptım ben bu son 1 senede bir göz atalım beraber.

Öncelikle kendime bir Youtube kanalı oluşturdum ve burada daha çok web yazılım alanında eğitim videoları üretmeye başladım. Bu bir sene içerisinde toplamda 94 tane video çektim, 16.832 görüntülenmeye ulaştım ve 394 abone kazandım. Youtube açısından fena bir yıl değildi ama açıkası beklentim çok daha büyüktü.

Youtube dışında neler yaptığıma bakalım şimdi de. Bu 1 sene içerisinde beni en çok heyecanlandıran şeylerden birisi de Megafonn Creative oldu. Profesyonel ilk işimi aldığım abiyle beraber bir reklam ajansı kurma girişimimiz oldu. Her ne kadar ben biraz tembellik etmiş olsam da ismen var olduğumuz günden beri SEO çalışmaları yaparak hedeflerimize yaklaştık ve yaklaşmaya devam ediyoruz. 17 yaşımı bu kadar sevmemin bir sebebi de bu ajansı kurma girişimimiz diyebilirim.

Bunların yanı sıra internet üzerinden birkaç kişiyle tanıştım ve çok güzel arkadaşlıklar kurdum. Sürekli muhabbet ettiğim, destekleştiğimiz, birbirimizin çalışmalarında hatalar aradığımız çok iyi arkadaşlarım oldu. Bu cümleme kimse alınıp üzülmesin ama Baran, Muhammed ve Yunus‘la tanıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum ve güzel arkadaşlıkları için kendilerine teşekkür ediyorum 🙂 (Not 1 : İsimler tamamen alfabetik sıraya göre dizilmiştir, Not 2 : Çok sevdiğim birkaç arkadaşım daha oldu ama buraya sadece sürekli muhabbet halinde olduğum arkadaşlarımı yazdım, o yüzden isminiz yok diye kırılmayın 😀 )

Bu bir sene içerisinde yaptığım en güzel işlerden birisi de hala çekimlerine devam ettiğim PHP Eğitim Seti. İzlenme sayılarıma baktığım zaman yaklaşık olarak 60-70 kişinin benden PHP öğrendiğini tahmin edebiliyorum. İnsanlara bir şeyler öğretmek, onlara yararlı olmak beni son derece mutlu ediyor. Son 1 sene içerisinde en gurur duyduğum işlerden birisi de bu oldu.

Son 1 seneden daha öncesinde de tanışmış olmamıza rağmen madem bu kadar insana teşekkür ettim, ona da teşekkür etmesem olmaz diye düşündüm. Her türlü sorunumda yardımıma koşan, gecenin bir yarısında mesaj attığımda cevap veren, bana kendimi geliştirebileceğim çok güzel kaynaklar atan Uğur Abim‘e de çok teşekkür ederim.

Şimdi de sizlerle bir topluluğu tanıştırmak istiyorum. AnkaraPHP

Kendileriyle tanışana kadar PHP’yi çok iyi bildiğimi ve birçok sistemi çok mükemmel bir şekilde yazabileceğimi zannediyordum. Organize ettikleri etkinliklere katıldıktan sonra aslında ne kadar az şey bildiğimi ve öğrenmeye ne kadar aç olduğumu farkettim. Etkinliklere sürekli gitmeye başladım ve ilginç bir şekilde birden bire organizatör ekibin içinde buldum kendimi. PHP konusunda kendimi daha çok geliştirmeme yardımcı oldular. AnkaraPHP Ekibindeki herkese teker teker teşekkür ederim, arkadaşlıkları, abilikleri ve yardımları için.

Bu arada AnkaraPHP’yi daha önce duymadıysanız bir bakın derim. Belki her ayın ilk cumartesisi yaptığımız etkinliklere katılmak istersiniz. Buyrun Twitter

Ayrıca bu sene tasarım konusunda da kendimi biraz geliştirmeye çalıştım, her ne kadar başarılı olamasam da güzel bir tecrübe oldu. Tasarım konusunda bana verdiği tavsiyelerden ötürü Gökhan Abi‘ye de teşekkür ederim. Çalışmalarından çok ilham aldım. Gerçekten tasarımları çok başarılı, bir bakmanızı tavsiye ederim.

Ve son olarak kesinlikle unutmamam gereken bir şey daha var. Bu seneki ingilizce öğretmenim, Dilruba Hoca 🙂 Hayatım boyunca belki de ingilizcemi en çok geliştirdiğim sene bu oldu ve tamamen onun sayesinde oldu. Çok güzel İngilizce öğretmesinin yanı sıra arada bir derslerde oturup muhabbet etmek de çok güzeldi. Kendisine çok çok teşekkür ediyorum. inşaAllah onunla tekrar görüşme fırsatı bulabilirim.

Birazcık teşekkür yazısı gibi oldu ama olsun. Bu sene içerisinde bana yardım eden, kendimi geliştirmemi sağlayan insanlara bu vesileyle bir teşekkür etmek istedim. Ayrıca buraya yazmayı unuttuğum herkese de teşekkür ederim.

Evet, şimdi 17’nin değerlendirmesini bitirebiliriz. Şimdi de biraz yeni temamdan bahsedeyim. Öncelikle söylemek istediğim şey şu, temanın bir ismi yok. Minimal Blog Teması olarak adlandırdım kendisini. Doğum günümden yaklaşık olarak 5-6 gün önce yapmaya başladım ve 3 gün içerisinde temayı kodlayıp WordPress’e giydirdim. Ve bir Türk olarak yapmam gereken tüm değişiklikleri son günde yaptım ve temayı bu gün yayına soktum.

Yayından önce Google Insights ile hız testi yaptım ve son derece güzel sonuçlar aldım. UX deneyimi açısından 100%, Mobil ve Masaüstü hız açısından da 95% ortalama ile gayet hızlı ve kullanışlı bir tema yaptığımı teyit etmiş oldum. Şimdi tek yapmak gereken sitenin içeriğini zenginleştirmek. Bunun için de geçenlerde bahsettiğim MySQL eğitim setini bir yazı dizisi olarak paylaşmaya karar verdim ve ilk 2 yazısını hazırladım bile. Artık MySQL öğrenmek için de blogumu ziyaret edebilirsiniz.

Bunun dışında 18’in ilk günlerinde eğitim videolarına biraz ağırlık vermeyi düşündüm. PHP Eğitim Seti’ni ekstra şeyler çıkmazsa 4-5 bölüm sonra bitirmeyi ve hemen arkasından da PHP İle Blog Scripti Yazmak adındaki uygulama setimi paylaşmak istiyorum.

Evet bir yazının daha sonunu bağlayamamış bulunuyorum. Bu sene daha iyi işler yapmam dileğiyle, herkese iyi çalışmalar…

 

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

8 Comments

 1. Kardeşim çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Yeni yaşında iyi işlere 🙂

 2. İbrahim Külekci Reply

  Öncelikle doğum gününü kutlar nice mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim. Yaklaşık 2-3 ay önce seni Youtube üzerinden tanıdıktan sonra Facebook aracılığıyla da takip ediyordum. Sende bir ışık var ve geleceğini çok iyi şekillendirebilirsin. Bende senin gibi bir proje yapıp isim duyurma hedefi koymuştum. Ama sonra fark ettiğim olay bunu her zaman yapabileceğim oldu, sadece tek sonun yararlı bir fikrin olmaması. Fikir düşünmeden önce bence bilgi seviyesi yükseltilmesi gerekiyor çünkü bir proje yaparsın, en basit engeli aşamadığın zaman hiçbir anlamı kalmaz. Daha sende, bende ve bizim gibi düşünen bir çok genç dostlar var. Benim önerim acele etmemek ve bilgi seviyesini en üst çıtaya çıkartmak olacaktır. Yeni temada hayırlı olsun gayet hoş duruyor. Başarılarının devamını dilerim.

  • Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim 🙂 Evet, hala güzel projeler yapabilirim ama ben bunu genç yaşta yapmak istiyordum, yani çocuk sayılabilecek yaşta 🙂 Neyse nasip değilmiş. Tekrar teşekkür ederim 🙂

 3. Tubatopaloglu Reply

  Canım oğlum seninle gurur duyuyorum daha çok gencsin neler basarirsin sen ben buna inanıyorum ve zaten çokta başarısını kendine haksızlık etme seni çok seven teyzen

 4. Umarım hayatın boyunca hep çok mutlu olursun… 18. yaşın kutlu olsun… Bak bende 31 yaşında oldum ama bi halt olamadım… 🙂 Başarı için yaşın önemi yok. Şuanda harika işler yapıyorsun ve çok da başarılısın. İlerde de çok daha iyi işlere imza atacağından kuşkum yok… Şuan için hazırlamış olduğun eğitim videolarını ve içerikleri izlemek ve okumak için fazla zaman bulamıyorum ama daha sonra hepsini okuyup izleyeceğim. Benim en genç öğretmenim oldun. Ben ise senin belkide en yaşlı öğrencin… 🙂 Senden öğreneceğim daha çok şey var… Yolun hep açık olsun dostum…

 5. PDF İndir Reply

  Temanın arayüzü gayet sade ve kullanışlı. Keyifli bloglamalar 🙂

Write A Comment