Bu dersimizde sizlere bir CSS seçicisinden bahsetmek istiyorum. Seçicimizin ismi “Sonraki” seçicisi. Aslında bir adı yok ama şimdi ben koydum. Neyse zaten ismi pek önemli değil, önemli olan işlevi.

Bazı durumlarda belirli bir nesneden sonra gelen elementleri seçmek isteyebilirsiniz. Örnek olarak: “Eğer input etiketi bir label’dan hemen sonra geliyorsa…” gibi ifadeler yazmak isteyebilirsiniz. İşte bu durumlarda sonraki seçicimizi kullanıyoruz. Hemen syntax’ına bakalım.

[code lang=”css”]label + input {color:red;}[/code]

Bu şekilde bir kullanıma gittiğiniz zaman sadece label elementlerinden sonra gelen input elementlerini seçip rengini kırmızı yapacak.

Bu seçici hakkında anlatılabilecek başka bir şey yok sanırım. Nerede kullanabilirsiniz bunu da bilmiyorum, şimdilik aklımda bir şey yok ama bilmekte fayda var. Ve son olarak bir demosunu bırakayım da o şekilde bitirelim dersi.

[codepen_embed height=”278″ theme_id=”dark” slug_hash=”XKNLRJ” default_tab=”html,result” user=”efezahid”]See the Pen <a href=’http://codepen.io/efezahid/pen/XKNLRJ/’>CSS + Selector</a> by Zahid Efe (<a href=’http://codepen.io/efezahid’>@efezahid</a>) on <a href=’http://codepen.io’>CodePen</a>.[/codepen_embed]

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi submit butonumuz da bir input olmasına rağmen biz sadece label elementlerinden sonraki inputları seçtiğimiz için o etkilenmedi.

Bu derslik bu kadar, başka derslerde görüşmek üzere.

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

Write A Comment