Merhaba insanlar.

Beni tanıyanlar bilirler, biraz mükemmelliyetçi bir insanımdır. Hani böyle bir iş olacaksa en iyi şekilde olsun yoksa hiç olmasın gibi düşünürüm birçok konuda. Bu durum daha çok ders çalışma ortamım, Youtube’da hazırladığım videolar gibi konularda böyledir. Aslında video çekmeyi çok çok uzun zamandır istememe rağmen yakın zamanda başlamış olmamın sebebi kayıtta sesin istediğim kadar iyi gelmemesidir. (Şu anda da çok iyi değil ama daha fazlasını yapacak imkanım yok, bu imkanlarda en mükemmeli bu). Veya ders çalışacağım zaman mutlaka masamın tertemiz olması, odanın tertemiz ve toplu olması ve sessiz olması gerekir. Böyle mükemmel bir ortamı yakalayamazsam ders çalış(a)mam. Tahmin edebileceğiniz gibi bu durum web projeleri geliştirirken de böyledir. Daha doğrusu böyleydi. Uzun süre kendi CMS’mi yazmak istedim. Ufak tefek scriptler yazmak istedim ama hiçbir zaman yapamadım.

Çünkü;

Her zaman mükemmeli istedim. Veritabanı yapısı mükemmel tasarlanmış olmalıydı, her türlü özelliği önceden belirlenmiş olmalıydı. En ufak detayları bile düşünülmüş olmalıydı. Böylece en iyiye ulaşmış olacaktım. Ama hiçbir zaman mükemmel bir veritabanı çizemedim, hiçbir zaman tüm detaylarını önceden belirleyemedim.

Yapılmazdı da zaten böyle bir şey çünkü insan hata yapmadan başarıya ulaşamazdı. Daha sonra bir fikir üzerinde bir abimle konuşurken bu durumdan bahsettim, her şey çok iyi planlanmış olmalı gibi bir ifade kullandım ve bana dedi ki: “Böyle şeylere takılma, bir yerden başla, gerisi gelir.”

Onu dinledim ve bugün bir yerden başladım. Her zaman yaptığımın aksine kağıt kalem çıkartıp veritabanı çizmek yerine PHPMyAdmin’i açtım ve veritabanımı oluşturmaya başladım. Gerçekten de oldu, uzun zamandır çizimin ötesine geçemeyen bir developer olarak bugün koca bir veritabanını tamamen hazırladım. Yarın da kodlama yapmaya başlayacağım ve bittiğinde de sizlerle paylaşacağım.

Bir yazının daha sonunu bağlayacak güzel bir ifade bulamadım. Bu arada yazıyı da benim gibi düşünen insanlar için yazdım. Yaptığınız işlerde mükemmellik aramayın, her şeyin bir kusuru vardır. Bu yüzden düşünmeyin! Sadece Yapın!

Bu blogluk bu kadar, ben biraz daha yapmak için ayrılıyorum. Herkese hayırlı geceler.

(Not: Zamanında çok ilgi gören bir scripti yazmaya başladım, bitince paylaşacağım, takipte kalın. 🙂 )

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

1 Comment

  1. Cok güzel yazi, varya bende php’den öyle bir korkuyordumki nedense 😀 ama sonradan çok ufak bi wordpress botu ile basladim su anda kendime özel script yazacak sevideyeyim , profesyonel olmasa bile idare eder. WordPress entegre etmeyi bile ögrendim, bence hiçbirseyden korkmadan herseyi denemek lazim 😀 Iyi günler

Write A Comment