Sizleri canı gönülden selamlıyorum çok saygıdeğer ve sevgili okuyucularım.

Bir developer olarak her zaman bilgisayarların üzerindeki stickerları sevmişimdir. Hep kendi bilgisayarımda da olmasını istedim ama o zamana kadar olmamıştı. İnternette satılan stickerlar da son derece pahalıydı ve çok saçmaydı. Saçma derken şundan bahsediyorum: “A4 kağıdına aynı stickerdan farklı boyutlarda 10 tane vardı.”

Benim farklı boyutlarda aynı stickerlara ihtiyacım yoktu ki, benim istediğim ufak tefek 5-10 tane stickerdı. Daha sonra bir abimin tavsiyesi üzerine stickerları kendim bastırtmaya karar verdim. Öncelikle Google’a bastırtmak istediğim stickerların vektör çizimlerini bulmaya çalıştım. Bulamadıklarımın da yüksek çözünürlüklü png formatlı hallerini bulabildim. Ankara’da oturmam sebebiyle MİM Reklam’ı aradım. Bilenler bilir buraların iyi baskıcılarındandır. (Reklam amaçlı değil yol gösterme amaçlı isim veriyorum). Daha sonra fiyat bilgisi aldım.

A3 boyutunda sticker kağıdı için bir sayfa 1.5 liraydı. Tamam dedim ve Photoshop’ta A3 boyutunda yeni bir dosya oluşturup stickerlarımı tek tek yerleştirdim kağıda. Bir de benimkilerin yanında kardeşime de küçük stickerlar yerleştirdim. Daha sonra bu dosyanın pdf olarak çıktısını aldım ve flash belleğime atıp MİM Reklam’a doğru yola çıktım. Oraya her gittiğimde bana yardımcı olan bir abi vardı. O abinin yanına gittim, bu sayfadan 3 tane istiyorum dedim. Yırtılır yıpranır kirlenir falan diye fazla fazla çıkarttırayım dedim. Yaklaşık 20 dakika gibi bir sürede (belki daha kısa) stickerlarım basıldı ve teslim edildi ama uygun bıçakları olmadığı için kestiremedim stickerları.

Bu çıkarttığım stickerlarla uzun süre idare ettim ama daha sonra gözüme biraz kirli göründüler ve değiştirmek istedim. Bütün stickerları söktüm. Sökmem çok zor oldu, önce tırnağımla biraz kazıdım daha sonra üzerlerine birkaç damla su damlatarak tekrar kazıdım falan filan.

Bu işlemler bittikten sonra 8 tane stickerı müzik eşliğinde kestim.

IMG_20160528_210703

Bundan sonra bilgisayar üzerine nasıl görüneceğini bir test ettim ve ufak bir şablon oluşturdum kafamda.

IMG_20160528_211532

Ve sıra artık yapıştırmaya geldi. Burada dikkat etmeniz gereken bir mesele var. Bilgisayarınızı ters çevirip yapıştırmalısınız ki bilgisayarınızın kapağını açtığınızda düzgün görünsün. Benim çektiğim resimde de bilgisayar ters durumda.

Bu uyarıyı dikkate aldığınızı varsayıyorum ve devam ediyorum. Bundan sonra sırayla stickerların altlarındaki kağıtları söktüm (Tırnağınız uzun değilse sökmekten çok ciddi zorluk çekebilirsiniz) ve bilgisayarıma yapıştırdım. Bilgisayarın o halini ilk gördüğümde ünlü bir düşünürün şu sözü aklıma geldi.

Çoğ iyi de oldu çok güzel de iyi de oldu tağam mı ?

Ve bilgisayarım en sonunda bu şekli aldı.

IMG_20160528_212459

Ama iş burada bitmemişti. Şimdi de fotoğrafını çekip instagrama atmam gerekiyordu. Hiç beklemedim ve onu da yaptım.

Bu iş tamamdır. #devstickers#sticker#developer

Mustafa Zahid Efe (@baydeveloper) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Yine her yazımda olduğu gibi sonuca bağlayamadım ama olsun, bu da böyle bir anımdır kategorisine koyarım artık bu yazıyı.

Selametle…

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

Write A Comment