Mesele ciddi arkadaşlar, bu yüzden bu blogu elden ele dolaştırmanızı rica ediyorum.
Bu yazının yazılma sebebi çok büyük bir birikmişlik ve bıkkınlık. Bu çocuk bu yaşta neyden bu kadar bıkmış, diyebilirsiniz. Hemen söyleyeyim: ‘Hiçbir şekilde araştırma yapmayıp en basit şeyleri ufak bir Google aramasıyla halledebilecekken bunu zor gören, bir de bunlarla beraber benim gibi yazılımcıları “Bilgisayarcı” olarak isimlendiren ve her şeyi yapabildiğimizi düşünüp bizden isteyen, yapamadığımızda veya yapmadığımızda da bize söven insanlardan bıktım.’
Cümle biraz uzun oldu, belki ilk seferde okuyunca bir anlam veremeyeceksiniz. Lütfen anlayana kadar tekrar tekrar okuyun.
Okuyup anladınız sanırım. Yazılımcı değilseniz bu cümlenin üstüne benim bencil ve insanlara yardım etmekten kaçınan bir insan olduğumu düşünebilirsiniz. Peki biz yazılımcılar neden böyleyiz ? Neden size “HAYIR” diyoruz hiç araştırdınız mı ?

BİZ BİLGİSAYARCI DEĞİLİZ

Öncelikle kafanızdan bilgisayarcı ifadesini çıkartın. Bilgisayarcı diye bir şey yoktur.
Bilgisayar diye tabir ettiğiniz alanın o kadar çok alt alanı var ki. En basitinden yazılım ve donanım olarak ikiye ayıralım.
Şimdi yazılımı ele alalım. Yazılımın da alt bölümleri var. Web yazılımları, casus yazılımlar, mobil yazılımlar vs…
Ben web yazılım geliştiriciyim. Buraya kadar anladınız inşaAllah. Ama mesele burda da bitmiyor. Web yazılımda da birkaç dil var. PHP, ASP, NodeJS vs…
Bu dillerden de PHP dilini biliyorum. İşte şimdi bunları anladıysanız ve neler yapabileceğimi az çok kestirebiliyorsanız bir arkadaşım olarak benden bir şeyler isteme hakkınız oluyor. Benim alanımda benim yapabileceğim şeyler.
İşin bu kadar detaylı ve ince bir iş olduğunu anladığınızı temenni ediyorum. İnşaAllah arkadaşlarınızın alanlarını öğrenir ve ona uygun isteklerde bulunursunuz.
Yazının sonunu pek iyi bağlayamadım ama olsun. Son olarak size şu tavsiyeyi vermek istiyorum. Yazılımcılara aşağıdaki cümleleri sakın söylemeyin.
– Kanka benim bilgisayar bozuldu bi format atsana
– Kanka benim face çalındı onu bi kurtarabilir misin
– Kanka feys patlatabiliyon mu
– Kanka bilgisayar alıcam ne alıyım
– Kanka proje ödevim var slayt hazırlamam lazım sen yapar mısın (Yardım da istemiyor yüzsüz direkt sen yapar mısın diyor)
Bu soruları bir yazılımcıya sakın sormayın. Sormanız halinde canını verircesine çığlıklar atıp amansızca ağlayabilirler ve yavaş yavaş akıllarını kaybedebilirler.
Ve son olarak gerçekten yakın arkadaşı değilseniz sorularınızın başına kanka kelimesi eklemeniz onların çıldırma katsayılarını artırabilir.
Yazılımcı arkadaşlarınıza bu soruları sormamanızı ve yazılımcı arkadaşlar için de bir daha bu sorularla karşılaşmamanızı temenni ederim.
Saygılar.

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

7 Comments

 1. Bu tarz Soruları Sonranlara Söylemek İstediğim Ama Kırmamak İçin Söyleyemediğim Herşeyi Yazmışsın Sağol 🙂

 2. Bilgisayarcı yok değil vardır. Bilgisayar satan kişiye denir.(bkz. casionun saha temsilcisi) Bu bir ikincisi öyle istekler verenlere tamam ama sen herkesi genelledigin için gerçekten ihtiyaç duyanlarada yardım etmiyosun. Tamam belki alanın değil ama yapamıycağın bi işmde değil. Mesela baban hava durumu spike olsun evde bu adam musluğu tamir edemem ben spikerim diye havalanıyomu yada akıtsın alışırsınız diyomu? Hayır sende bundan onra dikkatli ol zahidcim. İsteyerek yada istemeden cevrende kırdığın insanlar biriktiriyosun..

  • Yazdığın yorumdan anlaşıldığı üzere bizim camiadan değilsin. Olsaydın yaptığım genellemenin ne kadar doğru olduğunu görürdün. İstediğin kadar yazılımcıya sorabilirsin, bu yazılımcıların 99% kadarı sana aynı dertten muzdarip olduğunu söyleyecektir.
   Bunun dışında verdiğin örnek de benim bahsettiğim olayla son derece farklı. Babanın mesleği ne olursa olsun eğer biliyorsa o musluğu tamir etmek babanın sorumluluğudur. Evine bakmak zorundadır. Ama biz yazılımcılar kimsenin bilgisayarını tamir etmek zorunda değiliz, böyle bir sorumluluğumuz da yok.
   Ayrıca ben insanlara yardım etmemekten bahsetmiyorum ve onlara yardım etmediğimi de söylemiyorum. Şu ana kadar kim benden ne istediyse yapmaya çalıştım. Benim istediğim insanların sadece daha isabetli isteklerde bulunması.
   Son olarak söylemek istediğim bir şey var: “Kimseyi kırmadan yaşamak mümkün değildir. Ya kendinizi kırarsınız ya da insanları. Kendim parçalanmaktansa insanları kırmayı tercih ederim.“.

Write A Comment