Yarım kilo Dost Meyveli Yoğurt eşliğinde yazılmış bu derse hoşgeldiniz.

PHP Eğitim Seti‘nin 9. bölümünün başında bahsettiğim sisteme artık geçiyorum. Setteki videolar boyunca gösterdiğim fonksiyonlar özellikler vs. script yazarken nerelerde kullanılabilir bundan bahsedeceğim bu yazılarımda.

Bu yazımızda da sizlere PHP Eğitim Seti’nin 8. bölümünde anlattığım gettype, settype ve unset fonksiyonlarının kullanımlarına ufak senaryolarla örnekler vereceğim. Öncelikle videoyu buraya bir yapıştırayım. İzlemediyseniz izleyebilirsiniz.

[mom_video type=”youtube” id=”yln0RAYBhPs”]

Şimdi kullanım alanlarına geçelim.

gettype()

Bazen yazdığınız scriptlerde kullanıcıdan aldığınız verilerin belirli bir tipte olması gerekebilir. Örnek olarak kullanıcıdan sadece tam satı tipinde bir veri almak isteyebilirsiniz. Bu durumda her ne kadar şu an öğrenmesek de koşullu ifadeler içerisinde gettype fonksiyonunu kullanabiliriz. Örnek olarak kullanıcıdan aldığımız veri tam sayı olduğunda true döndüren bir kod bloğu yazalım.

$a = 5.7;
if(gettype($a) == "integer") {
    return true;
}else {
    return false;
}

Aslında bu iş için is_integer fonksiyonunu da kullanabiliriz ama konumuz bu değil. Kodumuzu açıklamak gerekirse: Öncelikle a adında bir değişken oluşturduk ve bu değişkenimize 5.7 değerini atadık. Koşullu ifademiz içinde de gettype ile a değişkeninin veri tipini elde ettik ve integer olup olmadığını kontrol ettik ve sonucunda da duruma bağlı olarak true veya false değerlerini döndürdük. İleride koşullu ifadeleri öğrendiğinizde bu verdiğim örneği çok daha iyi anlayacaksınız.

settype()

Settype’ı anlatırken aslında bir örnek vermiştim bu konu hakkında. Örnek olarak kullanıcıdan bir sayısal bir değer almamış gerekiyor ama kullanıcı bu değerin içerisine alfabetik karakterler de yazmış. O zaman biz ne yapacağız ? Tabiki de bu String ifadeyi alıp settype fonksiyonu ile tam sayıya çeviriyoruz ve böylece alfabetik karakterlerin hepsi gitmiş oluyor. Şimdi örnek koda bakalım.

$a = "68asd"; // Kullanıcıdan alınan veri
settype($a, "integer");
echo $a;

Bu kodu çalıştırdığımız zaman settype fonksiyonu bu ifadedeki sadece sayısal kısmı alacaktır ve size 68 döndürecektir. Ama burada şöyle bir problem var settype sadece ifadenin ilk başında sayı varsa bu kısmı alıyor. Siz bu değeri “deneme68asd” olarak değiştirirseniz size 0 sonucunu verecektir çünkü ifadenin başında hiçbir sayısal ifade yok.

unset()

PHP’de birkaç şey daha öğrenmeden bunları nerelerde kullanacağınızı öğrenmek zor olabilir. Ama ileride tekrar dönüp bu yazılara bakabilirsiniz. Şimdilik session (oturum) örneği üzerinden gidebiliriz. Örnek olarak kullanıcıya üye girişi yaptırdınız ve şimdi de bu oturum değerlerinden birisini silmek istiyorsunuz. Bunun için unset fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

unset($_SESSION["oturum_anahtari"]);

İleride session kullanmayı öğrendiğinizde unset metodunu zaman zaman kullanmanız gerekecek.

Bu yazımda anlatacaklarım bu kadar. Yorumlar atarak, reklamlara tıklayarak, kanalıma abone olarak ve aynı şekilde oraya da yorumlar atarak bana destek olabilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar…

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

Write A Comment