Merhaba arkadaşlar,

Kullandığım işletim sistemi Elementary OS 0.3.2 Freya. Bu işletim sisteminde (bunun yanında durum birçok linux için de aynı) çok aşırı kullanışlı birkaç özellik var. Bunlardan aklıma gelenlerinden bahsedeceğim.

01. GELİŞMİŞ EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMA

Ekran görüntüsü almak bir şey değil ki demeyin çünkü bu sistemde çok farklı yollarla ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Mesela ekranın görüntüsü alıp direkt olarak kaydetmek istiyoruz. Bunun için sadece PrintScreen (yazının kalanında prtsc olara anılacaktır) tuşuna basmanız yeterli, sistem bu resmi sizin için otomatik olarak Resimler (Pictures) dizinine kaydediyor.

Ekran görüntüsü alıp bunu dosya olarak kaydetmeme şansımız da var. Dosya olarak kaydetmediğimiz zaman sistem bu ekran görüntüsünü panoya kopyalıyor ve uygun yerlerde CTRL + V (Yapıştır) yaptığımız zaman resmi yapıştırıyor. Bunu yapmak için de CTRL + PRTSC tuşlarına basmanız yeterli. Ekran görüntüsünü bu şekilde aldıktan sonra Whatsapp Web, Facebook Messenger gibi uygulamalarda direkt olarak yapıştırmak suretiyle resmi yükleyebiliyorsunuz.

Bunların yanında en sevdiğim özelliklerden birisi olan ekranın belirli bir bölümünü alma olayı var. Bunun için de Shift + PRTSC tuşlarına basmanız yeterli. Bu tuşlara bastıktan sonra mouse imlecimizin şekli değişecek ve bu andan itibaren seçtiğiniz bölgeyi Resimler klasörüne kaydedecektir.

İsterseniz yukarıda bahsettiğimiz gibi resmi panoya da kopyalayabilirsiniz. Bunun için de aynı şekilde Shift + CTRL + PRTSC tuşlarına bastığınız zaman belirli bir bölgenin resmini çekip panoya kopyalayabiliyorsunuz.

02. SEÇİLİ YAZIYI OTOMATİK KOPYALAMA

Çok hoşuma giden ve çok uzun süre üzerinde düşünüp ne olduğunu anlamaya çalıştığım ve en sonunda anladığım mükemmel bir özellik. CTRL + C yaparak bir yazıyı kopyaladınız diyelim, bunun üzerine bir şey daha kopyalamak istiyorsunuz ama diğerini kaybetmemeniz lazım. İşte bu durumda bu özellik devreye giriyor.

Mouse imleci ile belirli bir yazıyı seçtiğinizde sistem bunu otomatik olarak panoya kopyalıyor ama normal kopyalama işleminden farklı olarak CTRL + V yaptığınızda değil de mouse orta tuşuna bastığınız zaman yapıştırıyor. Bu sayede tek seferde iki yazı kopyalayabiliyorsunuz.

Şimdilik aklıma gelen çok can alıcı güzel özellikler bunlar, daha fazlası olduğunda bunu yine bir blog yazısı olarak paylaşacağım. Daha sonra görüşmek üzere, herkese iyi günler…

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

Write A Comment