Merhaba Arkadaşlar,

Hazırladığım eğitim setinde Windows üzerinde WAMP Server kullanacağımızı söylemiştim, ama içimizde Linux kullananlar da olabilir (Benim gibi, bir yandan da Elementary OS kullanıyorum).

Öncelikle şunu söyleyelim, kurulum dağıtımdan dağıtıma değişebilir ama elementary os, ubuntu, linux mint vb. sistemlerde rahatça bu şekilde kurabilirsiniz.

01. APACHE KURULUMU

Apache’yi yüklemek için terminalimizi açıyoruz ve şu komutu veriyoruz.

sudo apt-get update
sudo apt-get install apache2

Bu komutları çalıştırdıktan sonra web tarayıcınızı açıp adres çubuğuna http://127.0.0.1 veya http://localhost yazdığınızda apache ile ilgili bir sayfa göreceksiniz. Eğer gördüyseniz hiçbir problem yoktur. Diğer adıma geçebilirsiniz.

02. MYSQL KURULUMU

Eğer veritabanı olarak MySQL kullanacaksanız aşağıda verdiğim komutlarla kurulumunu yapabilirsiniz.

sudo apt-get install mysql-server mysql-client libapache2-mod-auth-mysql php5-mysql

MySQL’i de kurduğumuza göre şimdi sıra PHP’yi kurmaya geldi.

03. PHP KURULUMU

PHP’yi tek başına kurmanız yeterli olmayacaktır. Apache ile PHP’nin beraber çalışabilmesini de sağlamanız lazım. Bunun için terminalde şu komutu çalıştırın.

sudo apt-get install php5 libapache2-mod-php5 php5-mcrypt

Burada PHP 5’i kuruyoruz, Apache ile PHP’nin bir arada çalışmasını sağlayacak paketi kuruyoruz ve son olarak da çok sık kullanılan bir PHP modülü olan Mcrypt modülünün kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

04. TEST EDELİM

Eğer tüm bu işlemleri başarılı bir şekilde yaptıysanız şimdi çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Öncelikle /var/www/html klasörüne bir info.php dosyası oluşturalım. (Dosya izinleri vb. sorunları size bırakıyorum.) Daha sonra bu dosyamızın içine şu kodu yapıştıralım.

<?php
phpinfo();
?>

Bu komut bize PHP hakkındaki bilgileri döndürecektir. Şimdi tarayıcımızı açıp http://localhost/info.php adresine gidelim ve deneyelim. Eğer PHP bilgilerinin bulunduğu bir sayfayla karşılaştıysanız kurulumları başarılı bir şekilde yapmışsınız ve artık PHP geliştirmeye başlayabilirsiniz demektir.

Aslında direkt Linux’a geçip video olarak çekmeyi istedim ama mikrofonla ilgili ciddi sıkıntılar yaşadığım için yapamadım. Bu yazıyı yazarken kodları deneyemedim, direkt ezberden yazdım. Eğer bir hata varsa lütfen bana bildirin.

Herkese iyi çalışmalar…

Author

Web geliştirici, Youtuber, Blogger.

Write A Comment