Temel MySQL #3 – Veritabanlarını, Tabloları ve Alanları Listelemek

Bu ders kısa bir ders olacak. MySQL’e bağlanmayı öğrendiğimize göre artık veritabanlarını, tabloları ve alanları listelemeyi inceleyebilir. Bu tarz işlemleri genel olarak SHOW komutunu kullanarak yapıyoruz. Şimdi hemen komutlarımızı verelim.

Veritabanlarını Listelemek

Veritabanlarını listelemek için yapmanız gereken tek şey MySQL’e bağlandıktan sonra veritabanlarını göster demek.

SHOW DATABASES;

Burada önemli bir mesele var ki noktalı virgülü unutmamalısınız.

MySQL’de her komutun sonunda ; (noktalı virgül) kullanılır.

Bu komutu çalıştırdığınız zaman eğer bir yanlışlık yapmamışsanız şunun gibi bir sonuç alacaksınız. (Aşağıda göreceğiniz resimler benim bilgisayarımdaki sonuçlardır.)

MySQL Show Databases

Veritabanlarını listelemek işte bu kadar kolay. Şimdi diğer işlemimize geçelim.

Tabloları Listelemek

Tabloları listelemek için de yapmanız gereken tek şey xxx veritabanındaki tabloları göster yazmak. Hemen örnek göstereyim.

SHOW TABLE FROM veritabani_adi;

Bu kodu çalıştırırken veritabani_adi yerine tablolarını listeleteceğiniz veritabanının adını yazmanız gerektiğini söylememe gerek yok sanırım.

Örnek olarak benim bilgisayarımdaki employees veritabanındaki tabloları listeleteyim.

Ekran Resmi 2016-06-30 02.40.51

Gördüğünüz gibi içerisinde 6 tane tablo varmış ve bu tabloların isimlerini bizim için listeledi.

Eğer daha önceden use komutunu kullanarak veritabanı seçtiyseniz sadece SHOW TABLES; demeniz yeterli. Eğer use’un ne işe yaradığını bilmiyorsanız aşağıdaki paragrafı okuyun.

Use Nedir, Ne İşe Yarar ?

Normalde MySQL’e bağlandıktan sonra eğer bir veritabanı belirtmediyseniz bütün işlemlerde veritabanı ismini kullanmak zorundasınız. Örnek vermek gerekirse uyeler tablonuzdaki tüm verileri çekmek istiyorsunuz. Eğer veritabanı belirtmediyseniz MySQL’e bağlanırken veriyi çekerken SELECT * FROM veritabani_adi.uyeler şeklinde bir kullanıma gitmeniz gerekiyor. İşte bu tarz durumlarda sorgularınızda sürekli veritabanı adı kullanmak istemiyorsanız USE komutunu kullanarak belirli bir veritabanı seçip onun üzerinde işlemler yapabilirsiniz. Kullanımı da aynen şu şekilde:

use veritabani_adi;

Aşağıdaki resimde use kullandım ve veritabanı adı belirtmeden use ile seçtiğim veritabanı içerisindeki tabloları listeledim.

Ekran Resmi 2016-06-30 03.45.21

Peki bir veritabanı seçiliyken başka bir veritabanına geçiş yapmak istersek ? Bu durumda da hiçbir farklılık olmuyor, sadece tekrar use yazıyorsunuz ve veritabanı tekrar seçilmiş oluyor.

Şimdi dersimizin asıl konusunda devam edelim.

Tablodaki Alanları Listeleme

Tablodaki alanları listelemek için de diğer fonksiyonlarda olduğu gibi bana alanları göster diyoruz ve MySQL gösteriyor. Ama burada ufak bir fark var, burada hangi veritabanındaki hangi tablonun alanlarını listeleteceğimizi de söylemek zorundayız. Eğer use ile veritabanını zaten seçtiysek sadece hangi tablodaki alanları listeleteceğimizi yazmamız gerekiyor.

Use ile kullanacağımız veritabanını seçtiğimizi varsayıyorum. Bundan sonra yapmamız gereken tek şey şu komutu yazmak:

SHOW COLUMNS FROM tablo_adi;

Aşağıdaki resimde de ben örnek olarak employees tablomdaki sütunları listelettim.

Ekran Resmi 2016-06-30 04.55.55

Yukarıda gördüğünüz gibi sütunlarımızı başarılı bir şekilde elde etmiş olduk.

Bu derste anlatacağım başka bir şey kalmadı, başka bir MySQL dersinde görüşmek üzere.

MySQL Mustafa Zahid Efe Yorum yapılmamış