Temel MySQL #2 – MySQL’e Bağlanmak

Merhaba,

Bu dersimizde komut satırı üzerinden local sunucumuzdaki veya uzak sunucudaki MySQL veritabanına nasıl bağlanacağımızı anlatacağım.

Öncelikle MySQL’e bağlanmak için asgari olarak şu komutu girmemiz gerekiyor.

mysql -u root

Eğer şifreniz yoksa, local (yerel) sunucuya bağlanıyorsanız ve kullanıcı adınız da root ise bu durum geçerli. Ama eğer durum bu değilse maalesef öğrenmeniz gereken birkaç parametre var.

Şimdi normal bir bağlantının nasıl kurulduğunu inceleyelim.

mysql –host=sunucu_adresi –user=kullanıcı –password=mysql_şifresi kullanılacak_veritabanı

Şimdi örneğimizi birazcık daha somutlaştıralım. Kullanıcı adımız root, şifremiz 123456 sunucumuz local sunucu ve kullanacağımız veritabanı da test veritabanı olsun. Bu bağlantıyı sağlamak için aşağıdaki komutu yazıyoruz.

mysql –host=localhost –user=root –password=123456 test

Bu komutu çalıştırdığımız zaman yukarıda bahsettiğim bilgilerle MySQL’e bağlanmış olduk. Ama siz de farketmişsinizdir ki her seferinde bu kodları yazmak amelelikten başka bir şey değil. Bunun daha kısa bir yolu var ki benim kullandığım yol da bu.

Aslında her ne kadar çok fazla farkı olmasa da birazcık daha kısa bu kullanım. Şimdi aynı bilgileri kullanarak diğer yöntemle bağlantı kuralım.

mysql -h localhost -u root -p123456 test

Burada dikkat etmemiz gereken bir şey var. Şifreyi girerken şifreniz ile -p ifadesi birleşik yazılmalı. eğer veritabanınızın şifresi yoksa -p yazdıktan sonra bir boşluk bırakıp veritabanı adınızı yazıp bağlanabilirsiniz.

MySQL’de host parametresinin varsayılan değeri localhost’tur bu yüzden eğer uzak sunucuya değil de yerel sunucunuza bağlanacaksanız bu parametreyi yazmanıza gerek yok. Direkt olarak şu komutla bağlanabilirsiniz.

mysql -u root -p123456 test

Temel olarak MySQL’e bu şekilde bağlanabilirsiniz. Bir sonraki dersimizde de temel olarak veritabanlarını, tabloları ve kolonları listelemeyi öğreneceğiz.

Bu derslik bu kadar, başka derslerde görüşmek üzere, hepinize iyi çalışmalar.

MySQL Mustafa Zahid Efe Yorum yapılmamış