Temel MySQL #1 – MySQL Kurulumu

Set hakkındaki ilk yazımı okumayanlar varsa okumanızı tavsiye ederim: Temel MySQL Eğitim Seti

Merhabalar, birkaç gün öncesinden haberini verdiğim MySQL eğitim setine başlamış bulunuyoruz. MySQL öğrenmek için pratik yapmalısınız ve pratik yapmak için de doğal olarak MySQL’e ihtiyacınız olacak.

Bu dersimde Linux ve Windows ortamlarında nasıl kuracağımızı anlatacağım. Linux’la başlayalım.

Linux’a MySQL Kurulumu

Bu yazıda apt-get paket yöneticisi kullandığınızı varsayıyorum. Yani genel olarak Ubuntu, Debian, Mint, Elementary OS gibi bir işletim sistemi için nasıl kurulum yapacağımızı göstereceğim. Fedora’da olduğu gibi farklı paket yöneticileri kullanan arkadaşlar kendileri araştırıp bulabilirler. Çok da zor değil.

Linux’a MySQL veritabanı kurmak son derece kolaydır, tek yapmanız gereken şey terminali açıp şu kodları yazıp çalıştırmak.

sudo apt-get install mysql-server mysql-client

Kurulum işlemi sırasında sizden birkaç kez şifre isteyebilir, bu durumda her seferinde aynı şifreleri girin, şifre kullanmak istemiyorsanız da hiçbir şey yazmadan Enter tuşuna basmanız yeterli.

Kurulum işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı mı diye kontrol etmek isterseniz şu komutu yazıp versiyonunu öğrenebilirsiniz, bu sayede düzgün kurulup kurulmadığını da test etmiş olursunuz.

mysql --version

Bu komutu çalıştırdığınızda eğer MySQL’in versiyon bilgisini alıyorsanız kurulum başarılı demektir ama eğer bir hata mesajıyla  karşılaşıyorsanız ya komuyu yanlış yazmışsınız ya da MySQL düzgün yüklenmemiş demektir.

Linux’ta durum bu şimdi Windows’a geçelim.

Windows’a MySQL Kurulumu

Öncelikle dev.mysql.com/downloads/mysql/ adresine gidip size uygun sürümü seçiyorsunuz daha sonra indirip setup dosyasını çalıştırıyorsunuz, gerisi zaten next, next, install.

bill-gates-caps

Sadece yazı uzun görünsün diye yazdığımı sanmayın, ama yazı uzun görünsün diye yazdım.

Evet, yukarıda bahsettiğim sadece kurulum aşamasıydı, şimdi asıl meselemize gelebiliriz.

Windows komut satırınca MySQL’i nasıl kullanacağız ?

Tabiki de MySQL’in konumunu PATH’e ekleyeceğiz. Bunu yapmak için öncelikle Bilgisayarıma sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklayacaksınız ve daha sonra sol taraftan Gelişmiş Sistem Ayarlarına tıklayıp Gelişmiş sekmesindeki Ortam Değişkenlerine tıklayacaksınız ve burada da Sistem Değişkenleri kısmında Path değerini bulup Düzenleye tıklayacaksınız ve değişken değerinin sonuna, başına noktalı virgül (;) koyarak MySQL’in kurulu olduğu dizini yazacaksınız.

Ben web yazılımları geliştirdiğim için bilgisayarıma bir sunucu yazılımı kurmam gerekti ve XAMPP kurdum, MySQL yazılımı da XAMPP kurulurken beraberinde kurulduğu için bende MySQL’in yolu C:\xampp\mysql\bin şeklinde. Bu durumda ben Path değerimin sonuna aynen şu ifadeyi ekliyorum.

;C:\xampp\mysql\bin

Bu ifadeyi ekledikten sonra komut satırınızı açıp mysql –version yazıp deneyebilirsiniz. Eğer bu komut size MySQL’in sürümünü veriyorsa kurulum işlemi ve Path’e ekleme işlemini başarılı bir şekilde yapmışsınız demektir.

Evet ilk yazımızın sonuna geldik. Bu yazı çok kısa olduğu için belki aynı gün bir yazı daha yazabilirim.

Derslerle ilgili istek ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutusundan belirtebilirsiniz.

Ve son bir not, bu önemli ama dikkatli okuyun: Dersleri sadece okumanız öğrenmenizi sağlamaz, mutlaka pratik yapmanız gerekir. Bu yüzden pratik yapmadığınız için öğrenemediğiniz kodlar yüzünden bana sövmeyin.

Ve klişe kapanışımı yapıp dersi bitiriyorum.

Bu derslik bu kadar, başka derslerde görüşmek üzere. Hepinize kolay gelsin.

MySQL Mustafa Zahid Efe Yorum yapılmamış