Ben Bilgisayarcı Değilim !

Mesele ciddi arkadaşlar, bu yüzden bu blogu elden ele dolaştırmanızı rica ediyorum.
Bu yazının yazılma sebebi çok büyük bir birikmişlik ve bıkkınlık. Bu çocuk bu yaşta neyden bu kadar bıkmış, diyebilirsiniz. Hemen söyleyeyim: ‘Hiçbir şekilde araştırma yapmayıp en basit şeyleri ufak bir Google aramasıyla halledebilecekken bunu zor gören, bir de bunlarla beraber benim gibi yazılımcıları “Bilgisayarcı” olarak isimlendiren ve her şeyi yapabildiğimizi düşünüp bizden isteyen, yapamadığımızda veya yapmadığımızda da bize söven insanlardan bıktım.’
Cümle biraz uzun oldu, belki ilk seferde okuyunca bir anlam veremeyeceksiniz. Lütfen anlayana kadar tekrar tekrar okuyun.
Okuyup anladınız sanırım. Yazılımcı değilseniz bu cümlenin üstüne benim bencil ve insanlara yardım etmekten kaçınan bir insan olduğumu düşünebilirsiniz. Peki biz yazılımcılar neden böyleyiz ? Neden size “HAYIR” diyoruz hiç araştırdınız mı ?

BİZ BİLGİSAYARCI DEĞİLİZ

Öncelikle kafanızdan bilgisayarcı ifadesini çıkartın. Bilgisayarcı diye bir şey yoktur.
Bilgisayar diye tabir ettiğiniz alanın o kadar çok alt alanı var ki. En basitinden yazılım ve donanım olarak ikiye ayıralım.
Şimdi yazılımı ele alalım. Yazılımın da alt bölümleri var. Web yazılımları, casus yazılımlar, mobil yazılımlar vs…
Ben web yazılım geliştiriciyim. Buraya kadar anladınız inşaAllah. Ama mesele burda da bitmiyor. Web yazılımda da birkaç dil var. PHP, ASP, NodeJS vs…
Bu dillerden de PHP dilini biliyorum. İşte şimdi bunları anladıysanız ve neler yapabileceğimi az çok kestirebiliyorsanız bir arkadaşım olarak benden bir şeyler isteme hakkınız oluyor. Benim alanımda benim yapabileceğim şeyler.
İşin bu kadar detaylı ve ince bir iş olduğunu anladığınızı temenni ediyorum. İnşaAllah arkadaşlarınızın alanlarını öğrenir ve ona uygun isteklerde bulunursunuz.
Yazının sonunu pek iyi bağlayamadım ama olsun. Son olarak size şu tavsiyeyi vermek istiyorum. Yazılımcılara aşağıdaki cümleleri sakın söylemeyin.
– Kanka benim bilgisayar bozuldu bi format atsana
– Kanka benim face çalındı onu bi kurtarabilir misin
– Kanka feys patlatabiliyon mu
– Kanka bilgisayar alıcam ne alıyım
– Kanka proje ödevim var slayt hazırlamam lazım sen yapar mısın (Yardım da istemiyor yüzsüz direkt sen yapar mısın diyor)
Bu soruları bir yazılımcıya sakın sormayın. Sormanız halinde canını verircesine çığlıklar atıp amansızca ağlayabilirler ve yavaş yavaş akıllarını kaybedebilirler.
Ve son olarak gerçekten yakın arkadaşı değilseniz sorularınızın başına kanka kelimesi eklemeniz onların çıldırma katsayılarını artırabilir.
Yazılımcı arkadaşlarınıza bu soruları sormamanızı ve yazılımcı arkadaşlar için de bir daha bu sorularla karşılaşmamanızı temenni ederim.
Saygılar.

Genel Mustafa Zahid Efe 7 yorum